Už máte vánoční stromeček?

Vánoce se blíží mílovými kroky a opravdu už jen pár dní a vypukne Štědrý večer, na který se každý tolik těší. Většina lidí už má všude naklizeno, domem voní cukroví a kapr je ve vaně či už naporcovaný, ovšem nesmíte zapomenout na stromeček, ten by už pomalu mohl stát v obývacím pokoji. Máte už stromeček vybraný?

Přejeme si …

Spoustu lidí se uchýlilo k umělému vánočnímu stromečku, což je velká škoda, protože tento stromek nikdy nemůže navodit stejnou atmosféru, jako živý strom, který dům krásně provoní. Avšak stále jsou lidé, kteří se rozhodnou pro klasiku a koupí si na Vánoce živý stromek. Rozhodně je to dobrá volba, ovšem přináší to velkou otázkou. A tou je, jaký stromek zvolit? Obchodníci prodávají různé druhy stromků, jako je smrk, borovice a jedle. Člověk, který se v tom nevyzná, nevidí mezi stromky rozdíl a tak se mu jen těžce rozhoduje, který z nich je nejvhodnější.

Zlatá klasika

Nejoblíbenějším vánočním stromkem je jednoznačně smrk. Jedním z důvodů, proč se smrk prodává nejvíce je zejména jeho cena, která je mezi stromky nejnižší. Každopádně když si koupíte smrk, musíte počítat s tím, že vám bude brzy opadávat a také musíte dbát na přísun vody. Pro něj jsou ideální stojany se zásobárnou vody. Avšak za to vám poskytne pravou atmosféru Vánoc, protože dokáže dům krásně provonět svým jehličím. Pokud se také rozhodnete pro smrk, je lepší kopit smrk pichlavý. Pravdou je, že vás trochu pozlobí při zdobení, protože opravdu píchá, ale jeho jehlice mají spíše stříbrnou barvu, a tak vypadají mnohem lépe.

Co takhle borovička?

Další možností je borovice. Je o něco dražší, než smrk, ale za to déle vydrží, takže pokud plánujete mít stromeček podle tradice až do Tří králů, tak byste měli raději zvolit borovici. Avšak při výběru buďte opatrní, protože najít borovici s tvarem, který by se vám líbil, bude trochu složitější, neboť je to poměrně řídký strom s nepravidelnými větvemi. Nejvhodnější odrůdou je borovice černá, která má větve pravidelnější. Nevýhodou borovice je to, že když si jí postavíte do domu, nebudete cítit krásnou vůni jehličí, ale spíše pryskyřici.

Luxus mezi stromky

Pokud si chcete udělat opravdovou radost a chcete mít jako vánoční stromeček šperk mezi stromky, tak jednoznačně sáhněte po jedli. Je to výborný strom, který má nejen krásný tvar, ale stejně jako borovice vydrží velice dlouho a na rozdíl od smrčku vůbec vás nebude píchat při zdobení. Kromě toho není tolik náročná na přísun vody, takže si kvůli stromečku nebudete muset kupovat žádné speciální stojany, ovšem její nevýhodou je cena, která je někdy opravdu velice vysoká, a právě proto se mnozí uchylují ke klasice v podobě smrčku. Navíc jedličky bývají trochu větší stromky, než například smrk, a tak si ji nemohou koupit lidé s malým prostorem, například do paneláku.

Chcete mít na vánoce luxusní stromeček anebo se uspokojíte s klasikou? Vybírejte pořádně, aby vám měl Ježíšek pod co nosit dárky.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *