Prohlédněte si svatováclavskou korunu bez dlouhých front a drahého vstupného

Spatřit na vlastní oči korunovační klenot, který je neodmyslitelně spojený s historií naší země se skvělým zážitkem. Stačí si představit, jak asi tehdy vypadala korunovace Karla IV. i všech dalších panovníků naší země. Díky výstavě v Obecním domě a Praze se můžete pokochat věrně zpracovanou kopií svatováclavské koruny.

Třpyt mincí a záře svatováclavské koruny

Pražská mincovna pořádá již od roku 2013 prodej výstavu, jejíž součástí je i nádherná a ručně zhotovená replika svatováclavské koruny. Vstupné na výstavu je zdarma a nejsou zde takové návaly lidí jako v porovnání se vzácnými příležitostmi, kdy se vystavují pravé korunovační klenoty. Koruna navíc není to jediné, co si zde můžete prohlédnout. Na výstavě jsou i mince ČNB vyhotovené v uměleckých ražbách do zlata a stříbra. Vzhledem k tomu, že jde o prodejní výstavu, můžete si vybrané kousky i zakoupit do sbírky či jako suvenýr.

Ruční výroba dokonalé repliky

Vystavená svatováclavská koruna je přesnou replikou originálu. Vyznačuje se precizním zpracováním s ohledem na detail, kdy se ladilo i stínování jednotlivých umělých drahých kamenů, aby co nejvíce odpovídaly originálu. Mistr zlatník na koruně pracoval dlouhých devět měsíců. Tělo je vyrobenu ze stříbra a následně pro věrný výsledný efekt pozlaceno. Místo drahokamů jsou do koruny vloženy napodobeniny ve formě sklíček. I tak ale na červeném podstavci koruna vypadá, jako kdyby čekala na nasazení na hlavu panovníka.

Obecní dům, kde se výstava pořádá je navíc v centru historického města kousek od Prašné brány, takže výlet za svatováclavskou korunou můžete spojit s prohlídkou dalších památek a příjemně si tak zpestřit návštěvu Prahy. Galerie Pražské mincovny je otevřena každý všední den od 10 do 19 hodin a v sobotu do 18 hodin.

 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *