Pravidla péče o pleť při cvičení venku

Další kolo karantény a zavřená fitka nám nedávají moc jiných možností, jak se udržet v dobré fyzické kondici než vyzkoušet cvičení na dvorku, na vlastní zahradě, v parku nebo na nejbližším hřišti. Kromě toho, že si na venkovní trénink musíte pořídit vhodné oblečení (zvláště na přelomu sezony), nesmíte zapomínat ani na správnou péči o pleť. V dnešním článku jsme vám sepsali seznam základních bodů, které je dobré dodržovat, abyste si užili sportovních aktivit bez nežádoucích následků v podobě kožních problémů.

Než půjdete ven cvičit

Venkovní tréninky se vzhledem k současným karanténním opatřením nepořádají ve větších skupinách. Cvičit budete tedy pravděpodobně sami nebo v páru, maximálně s trenérem. Nechte proto pokožku chvíli odpočinout od dekorativní kosmetiky. Pokud si nedokážete představit, že byste odešla z domu nenalíčená, volte lehčí textury kosmetických prostředků. Místo klasického makeupu použijte multifunkční BB nebo CC-krém, který nejen maskuje drobné nedokonalosti pleti, ale také hydratuje a chrání pokožku před UV zářením. Vyhněte se nošení roušky v průběhu cvičení, pokud je to možné.

Ve venkovním prostředí působí na pokožku faktory, jež mohou zapříčinit řadu kožních problémů. Zkuste si odpovědět na několik otázek předtím než půjdete ven cvičit:

 • Mívám alergické reakce? Co je způsobuje?
 • Vadí mi, když fouká?
 • Jak moje pleť reaguje na teplotní změny?
 • Mám citlivou, suchou, smíšenou nebo problematickou pleť?

Pokud z vlastních odpovědí zjistíte, že:

 • občas dojde k alergické reakci z (ne)známého důvodu,
 • nesnášíte, když fouká a to hlavně proto, že máte pak vysušenou nebo podrážděnou pleť,
 • vaše pleť je na teplotní změny citlivá a nepříznivě na ně reaguje,
 • nemůžete se pochlubit normálně odolnou pletí,

…pak je dobré dbát na preventivní péči o pleť před venkovním cvičením.

 Prevence je základ

Jste-li alergik, rozhodně se vyhněte venkovnímu cvičení v jarní pylové sezóně. V zimě a na podzim pak cvičte ráno, kdy je vzduch čistší. Pokud pravidelně berete nějaké léky proti alergii, určitě jej nezapomeňte před venkovním tréninkem užít.

Nezapomeňte na aplikaci hydratačního krému nebo séra, neboť venkovní pohyb každopádně přispívá k dehydrataci pleti. Aplikujte přípravek minimálně půl hodiny předtím než půjdete ven – jinak se nestihne pořádně vstřebat.

Pijte čistou vodu. Hodně čisté vody.

Krém s SPF 30 je nezbytností, ať už cvičíte v mrazivém počasí nebo v pravé poledne v půlce července. Máte-li citlivou pleť, volte vyšší SPF faktor, rozhodně tím nic nezkazíte.

Podráždění, vyrážky, pupínky a další nepříjemnosti, jež jsou typickými projevy pro problematickou pleť, se mohou vyskytovat častěji, pokud se před tréninkem nevzdáte líčení. Zbytky kosmetiky se během cvičení míchají s kapky potu a ucpávají rozšířené póry. Výsledek je pak snadno předvídatelný.

Noste čelenku, kšiltovku nebo čepici. Ochráníte tak vlasy a pokožku hlavy před UV zářením, nedojde také ke zbytečnému znečištění pleti, neboť látka sportovní čelenky dobře nasává pot z pokožky a pomáhá jej odpařit pryč na vnější straně.

Při venkovním cvičení je vhodné používat speciální rukavice (najdete je v každém obchodě se sportovními potřebami). Nedotýkejte se jimi však obličeje, pokud to nevyžaduje konkrétní cvik. Mějte po ruce čistý ručník nebo ubrousky pro hygienické potřeby. Ručník po tréninku vyperte stejně jako oblečení.

Používejte výživný balzám na rty a zvlhčující oční kapky, obzvlášť pokud se chystáte na kardio trénink.

Relax a péče po cvičení

Péče o pleť po cvičení nezahrnuje jenom sprchu, ale také pár jednoduchých kroků, za které vám pokožka určitě poděkuje.

 • Pijte v průběhu cvičení podle potřeby, po skončení hodiny si dejte izotonický nápoj a větší sklenici čisté vody.
 • Dejte si sprchu a očistěte pleť pomocí kosmetických přípravků, které běžně používáte ráno nebo večer – zkrátka tak, jakoby jste se chystali do práce nebo do postele. Pokud jste cvičili večer, po důkladném čištění pleti naneste rovnou noční hydratační přípravek, jinak aplikujte denní krém nebo lehčí sérum.
 • Máte-li chvíli volného času, doplňte rituál čištění o pleťovou masku. Vyzkoušejte například naši EnteFace – póry se v důsledku pohybu rozšiřují, takže všechny její vitamínové složky se dostanou lépe do vrstev epidermis. Zvyšuje se také efektivita čisticích složek, jež vytahují z pórů nečistoty.
 • Silné pocení v průběhu tréninku často vede k dehydrataci, proto je možné, že se váš denní krém vstřebá rychleji než obvykle. Cítíte-li potřebu zopakovat jeho nanesení, udělejte to, nebo použijte dva přípravky s hydratačním účinkem, např. krém a sérum.

Už jste vyzkoušeli cvičení venku nebo se teprve chystáte na první trénink začátkem jara?

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *