Práce versus mateřství

Je dost pravděpodobné, že ani vy jste si nedovedla představit, jak těžké je skloubit mateřství a kariéru, dokud jste se do této situace sama nedostala. Vydělávat peníze a přitom být dobrá matka, není vůbec jednoduché. Určitě nejspíše toužíte po obojím, ale jde to? Vodit si sebou dítě do práce není samozřejmě vždy reálné, spíše tedy nereálné a matka tak musí řešit fakt, že jednu z těchto věcí upřednostní. Své dítě, ale nadevše miluje a práci na druhou stranu velmi potřebuje, tak co s tím?

Unsplash / Pixabay

Práce z domova od počítače také není jednoduchá, protože sice máte své dítě u sebe, ale na druhou stranu jste neustále ve stresu, od práce odbíháte a nesoustředíte se ani na jednu věc pořádně a dítě samozřejmě pocítí to, že je takzvaně na druhé koleji.

Ještě než se jakkoliv rozhodnete, tak si odpovězte na to, jestli je pro vás práce skutečně tak důležitá a chcete jí dělat na úkor svého dítěte. V práci to ale nebude snadné, protože budete ve stresu, nebudete si moci dovolit přesčas, zaměstnavatel na vás bude tlačit a vy se budete užírat. Budete řešit, jestli toto vše máte skutečně zapotřebí, nebo jestli by pro vás nebylo vhodnější zůstat doma. Nepomůžete tím ani sobě, ani svému dítěti.

Jinak to celé ale může fungovat tehdy, pokud máte doma podporu a pokud máte, kdo by vaše dítě pohlídal, zatím co vy budete vydělávat peníze. Předem  byste měla vědět, co uděláte, když bude vaše dítě nemocné, nebo když budete v práci muset zůstat déle, nebo nedej bože absolvovat pracovní cestu. Máte někoho kdo vás, jako matku zastoupí?

Pokud je vaše zaměstnání takové, že jej můžete dělat i z domova přes počítač, tak máte částečně vyhráno. Je třeba si ale určit přesně to, kdy se budete práci věnovat, nastavte si jasná pravidla a buďte důsledná. Práci neodkládejte, ale snažte se jí vyřídit jako první věc ve vašem dni. Nenechávejte nic na později, nebo v hlavě nebudete mít celý den nic jiného, než to, že musíte ještě něco dodělat a s tímto faktem fungovat není nic jednoduchého. Kompromisem pak může pro vás být částečný úvazek, díky kterému zvládnete jak zaměstnání, tak i rodičovské povinnosti.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *