Mateřská dovolená nepřináší pouze radosti, ale i starosti

8376954253_97121eb98aSpousta nezasvěcených si představuje, že být na mateřské jsou jen radosti. Jenže mateřská dovolená není jen o tom. Velmi záleží na tom, co žena prožívala v těhotenství, jestli se na své dítě těšila, jestli bylo těhotenství plánované, nebo zda šlo ženě o to, aby zachránila vztah, nebo zda chtěla vyhovět rodině a pořídit si miminko, když na ni tolik tlačili. I v mateřství může žena upadnout do hluboké deprese, může se stát, že začne mít pocit, že je nepotřebná, vyčerpaná, odříznutá od světa a od své kariéry, může toho na ni padat celá řada. Žena, která trpí depresí, může sáhnout po alkoholu.

Maminky většinou nepřiznají, že je pro ně mateřství náročné a že jsou chvíle, kdy by nejraději byly samy bez dětí. Většinou si stojí za tím, že vše zvládají, děti milují tak, že by je nikdy nikam neodložily, ale opak je pravdou. Matky na mateřské dovolené nemají čas na to, aby se věnovaly svým partnerům tolik jako dříve a trpí tím obě strany. Partner se cítí odstrčeně a žena vyčerpaně. V tomto období si pak lidé hledají někoho jiného, s kým si budou více rozumět. Není to samozřejmě pravidlem, ale stává se to. Matky mají menší kontakt s okolím, než když chodily do zaměstnání a tak chodí na sociální sítě, kde je často do st lidí, se kterými si mohou povídat.

V reálném světě matku pak čeká nespočet povinností, které musí zvládat. Pokud žena danou situaci po psychické stránce nezvládá, neměla by se bát navštívit odborníka. Na mateřské dovolené je samozřejmě třeba myslet v první řadě na dítě, ale samozřejmě je také důležité nezapomínat na sebe. Každá žena by si na sebe měla umět udělat čas. Kromě toho, že pečuje o dítě, by se také měla jít někdy sama pobavit. Je to pro každou z nás velice důležité a je třeba se umět odreagovat a nemyslet na to své dítě. V první řadě by nám mělo jít o to, že když budeme odreagované, tak se budeme cítit lépe po psychické stránce a to je velké plus také pro naše dítě.

Autor příspěvku: Hedy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *