Lyžování vs. snowboarding: který sport si vybrat jako začátečník?

Jako nováček zimních sportů před vámi stojí volba mezi lyžemi a snowboardem. Často se říká, že lyžování rychleji pochytíte, ale daleko hůře se zlepšíte. Jak si tyto sporty stojí při vzájemném srovnání?

Snowboarding

Začátky na snowboardu jsou plné padání. Zvyknout si na snowboard je těžší v tom, že máte obě nohy připevněné na jednom prkně a sjíždíte svah bokem. Hůře se tak udržuje rovnováha a nemáte dokonalý rozhled na všechny strany.

Jednou z těžkostí při jízdě na snowboardu je přenášení váhy na hrany a učení se tak zatáčet a dělat oblouky (smykový, řezaný).

Na rozdíl od lyží, je na snowboardu vyšší riziko zranění zápěstí.

Snowboard obecně vyžaduje mít silné jádro těla neboli core strength. Pro začátečníky je snowboarding považován i za fyzicky náročnější v tom, že se musíte každou chvíli zvedat ze země.

Lyžování

Ačkoliv se může zdát, že snowboarding je více cool, lyžování je rozhodně populárnější. Jízda na lyžích je rychlejší a zpočátku snazší na naučení.

Jestli je pro snowboardisty hlavní úrazová zóna zápěstí, pro lyžaře jsou to kolena. Při lyžování jsou nohy celkově více namáhány, a i lyžařské boty bývají těžší a nepohodlnější.

Jednou z výhod lyžování je to, že se vám bude pohodlněji nasedat a sesedat z vleků a lanovek. Snowboardisti si musí prkno odepnout a po sesednutí následně zapnout, snadno tak mohou ztratit rovnováhu.

Lyžování je technicky náročnější než snowboarding. Na druhou stranu však nabízí rychlejší jízdu a větší flexibilitu v pohybu. Navíc se v nich snadněji pohybuje na rovných úsecích.

Nelze s určitostí říct, který sport je objektivně pro začátečníka lepší. Musíte si zvážit pro a proti a rozhodnout se, který je pro vás atraktivnější. Ať už zvolíte lyže, nebo snowboard, nezapomeňte se dobře obléct a vybavit. Lyžařské kalhoty, bundy a lyžařské mikiny jsou nutnost.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *