Láká vás investice do korporátních dluhopisů? Poradíme, na co si dát pozor

V této obzvláště nejisté době, kdy inflace dosahuje extrémně vysokých hodnot, hledá každý, kdo má naspořené nějaké finance, možnost jejich zhodnocení. Velmi oblíbeným způsobem se stávají investice do dluhopisů – a to zejména těch korporátních. Ty sice nejsou v porovnání s těmi státními tolik jištěné, mohou ale při správně zvolené společnosti přinést opravdu vysoké zhodnocení – například firma Uniprospe nabízí téměř 10procentní výnos. Jak tedy postupovat při výběru emitenta a minimalizovat rizika spojená s investicí do dluhopisů? Dočtete se dále.

Vždy se důkladně informujte o emitentovi

Zásadou číslo jedna před nákupem dluhopisů je důkladné prověření dané společnosti. Podívejte se na webové stránky emitenta, prostudujte veškeré veřejně dostupné dokumenty a výkazy ve sbírce listin a zkontrolujte, zda účetní závěrky dosahují plusových hodnot. Nenechte se zlákat tím, že na stránkách společnosti je uvedeno, že se jedná o firmu s letitou tradicí – vždy se podívejte, kdy byla skutečně založena a kdo za ní stojí. Důkladně prozkoumejte nejen historii firmy samotné, ale i jejích majitelů. Věnujte také pozornost tomu, zda má firma vašeho potenciálního emitenta budoucnost, tedy tomu, zda provozuje byznys s uplatněním i v následujících letech. Příkladem vhodného kandidáta může být například již v úvodu zmíněná firma Uniprospe, která se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik a následným využitím druhotných surovin.

Nenechte se oklamat a prověřujte

Pokud prověříte výše uvedené informace a zjistíte, že se jedná o solidní firmu s dobrou minulostí i budoucností, neměli byste ještě stále usnout na vavřínech. Důležité také je prověřit, jakým způsobem má daný emitent dluhopis zajištěn. Nezapomeňte se zaměřit i na to, zda není daná společnost pouze účelově založenou firmou, a pokud ano, tak zda její mateřská společnost ručí za její závazky. Opomenout byste neměli ani to, zda má vydavatel dluhopisu stanoven rating.

Zjistěte, zda se vám investice vyplatí

Jakmile se dostanete do fáze, kdy máte jasno v tom, že daný emitent je pro vás ten pravý, zbývá ještě další zásadní krok, a to zjistit, zda se vám investice vyplatí. Propočítejte si výnosovost vaší investice a zjistěte, kdy je splatnost dluhopisů. Investice s Uniprospe.eu například přináší dluhopisy, které jsou splatné na konci roku 2022 a garantují výnos 9,5 procenta, takže přesně víte, kdy se vám vaše investice vrátí a s jakým ziskem.

Rozhodnete-li se pro investici do korporátních dluhopisů, můžete získat skvělé zhodnocení vašich finančních prostředků. Vždy ale jednejte s rozvahou – zde více než kde jinde platí staré známé pravidlo: „Dvakrát měř – jednou řež.“

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *