Jak se chovat na plese

Plesová sezóna se pomalu blíží. S návštěvou tak důležité společenské události, kterou ples beze sporu je, se pojí určitá pravidla etikety, která bychom neměli porušovat. Ale jak se chovat? Co je na plese přípustné a co už ne? Dress code, etiketa a plný sál lidí, člověku se až motá hlava před všemi těmi povinnostmi, které musíme slnit, než vůbec ples navštívíme, a jak si tedy nepokazit reputaci, když máme velké večerní, či smoking, abychom nebyli na plese za „vidláky“?

Několik poznámek k módě

Dámy by bez diskuze měly volit „velkou večerní“, tedy dlouhé šaty, zakrývající minimálně kolena, nejlépe však až na zem. Při vstupu do tanečního sálu by pravá dáma měla mít zakrytá ramena. Podpatky a plná špička u obuvi jsou samozřejmostí, stejně tak jako punčochy. Kabelka by měla být drobná, decentní, malé velikosti.

Pánové by měli být oblečeni do „black tie“, či do smokingu, což znamená sako, kalhoty, vestička, černá kravata, či motýlek, kvalitní černé kožené boty. Bílá košile se hodí ke smokingu nejlépe, v dnešní době se již povoluje, když má muž košili v barvě šatů svého doprovodu, ale takováto košile musí být kvalitní, lepší volbou je mít košili standartně bílou, a doladit se k dámě pomocí kapesníčku v klopě.

Upravte se doma, či na toaletě

Naprosto nepřípustné je, abyste se v tanečním sále dodatečně doupravovali, rukavičky si nandejte před vstupem, naprosto zakázané je vytáhnout parfém a vonět se mezi lidmi, ano i takové věci se dějí. Stejně tak zapomeňte na česání a podobné úpravy před lidmi, toto vše patří na toaletu.

Pořadatele plesu byste vždy měli zajít pozdravit. Je velmi hezké, když je někdo ocení hodiny a hodiny práce, které se za pořádáním plesu skrývají.

Přestože každý z nás tančí trochu jinak, měli byste se pohybovat tak, jak se na tak honosnou událost patří. Choďte i seďte vzpřímeně, grácií a lehkostí.

Pokud vás požádá o tanec někdo, koho neznáte bez řádného představení, měla byste ho důstojně odmítnout. Potenciální tanečník by se měl dotázat doprovodu dámy, zda ji vůbec smí k tanci vyzvat. Pravidla z minulých století, ale slušnost je slušnost.

Padla na vás volba, když se hledal pořadatel plesu? Musíte být vidět, mluvit, vítat hosty. Kromě kvalitní hudby byste měl pro návštěvníky plesu připravit i program na dobu, kdy si vaši hosté budou chtít chvíli od tance odpočinout. Zábavné atrakce, jako je například fotobudka na plesy, ale nikdy neumísťujte do tanečního sálu. Tam se má dodržovat etiketa a je to prostor určený pro tanec.

Fotokiosek na plesy umístěte například do předsálí. Kdo bude chtít zvěčnit svou večerní róbu, ten si tam jistě rád zajde. Díky nejrůznějším fotodoplňkům zažijí vaši hosté ve fotokiosku spoustu legrace a budou mít krásné fotografie na památku. Ale jako pořadatel myslete na to, abyste oddělili zónu volné zábavy, od tanečního prostoru, vyhnete se tak velmi významnému faux pass. Tak krásný ples!

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *