Bumima.cz

Amniocentéza: Odběr plodové vody

Amniocentéza, tzv. odběr plodové vody, se provádí v případě, že je těhotné ženě více než 35 let. Pokud je žena mladší a lékař jí přesto amniocentézu doporučí, dělá to z těchto důvodů: pokud se u předchozího dítěte těhotné vyskytla chromozomální vada, pokud opakovaně potratila, pokud se vyskytla genetická vada u jednoho z rodičů, nebo pokud těhotná přišla do kontaktu se škodlivými látkami. Nejčastěji se však provádí z důvodu špatných výsledků biochemického nebo ultrazvukového screeningu. Ten však mnohdy vychází falešně pozitivní.

Amniocentéza nebolí. Má však svá rizika. Jedním z nich je riziko potratu. Mezi další komplikace, které mohou při odběru plodové vody vzniknout, patří předčasný odtok plodové vody, krvácení, poranění plodu či zanesení infekce.

Pomocí odběru plodové vody jsou zjistitelné všechny chromozomální vady a má stoprocentní výpovědní hodnotu. Samotný zákrok trvá jen několik minut. Po něm zůstane těhotná 2-3 hodiny v klidu a pak odchází s doprovodem domů. Pár dní by měla žena zůstat doma a dodržovat klidový režim. Provádí se mezi 16.-20. týdnem těhotenství a jako každý zákrok, i tento může žena odmítnout.

Jak se má žena rozhodnout? Vždy je potřeba zvážit profit a riziko. Je třeba zvažovat všechny okolnosti při rozhodování: věk těhotné, výsledky dosavadních vyšetření, rodinnou anamnézu a ultrazvukové nálezy. Amniocentéza je sice zákrok, který se provádí již léta běžně, ale teprve v posledních letech se začalo otevřeněji hovořit i o případných rizicích.

 

Exit mobile version