Bumima.cz

4. týden těhotenství

Těhotná žena může pociťovat některé změny

Ačkoliv ženu třeba ještě ani nenapadlo, že by mohla být těhotná, může se dostavit stav únavy, vyšší potřeba spánku, citlivost prsou a občasné nevolnosti. Popsané projevy se ale často objevují i před menstruací, takže se jim mnohdy nevěnuje zvýšená pozornost.

Co se děje se zárodkem

Dojde k uhnízdění vajíčka v děložní sliznici a vytvoření prvních dvou buněčných vrstev (zevního a vnitřního zárodečného listu). Zárodek i s obalem má asi 1 mm a 1 g.

Uhnízdění, odborně tzv. nidace, začíná šestého až sedmého dne po oplodnění a trvá až do dvanáctého dne. Uhnízdění se považuje za skutečný počátek gravidity. Proces uhnízdění může způsobit narušení drobných cév a následné lehké krvácení (špinění), které lze omylem považovat za menstruaci.

Jakmile je vajíčko uhnízděno, začíná čerpat výživu z děložní sliznice a z oběhu krve matky.

Vývoj embrya je závislý na důležitých hormonech, estrogenu a progesteronu. Zvýšená hladina hormonů má vliv na děložní sliznici a souvisí s její těhotenskou přestavbou.

Uhnízdění představuje pro vývoj vajíčka kritickou fázi. Přibližně polovina vajíček zanikne kvůli poruše vývoje či uhnízdění. Pokud bylo vajíčko původně oplozené, ale následně zaniklo, dojde k jeho vyplavení při opožděné menstruaci.

Už nyní si můžete vypočítat přibližný termín porodu

Až žena zjistí, že je těhotná, jistě bude chtít znát očekávaný termín narození děťátka. Gynekolog vypočítá Váš termín tak, že k datu poslední menstruace přičte 266 dní. Ostatně, stejným způsobem si může termín vypočítat i žena sama. Plánovaný termín porodu se zanese do těhotenské průkazky. Je nutné si uvědomit, že datum je jen orientační a počítá se s tolerancí narození + – 2 týdny.

Exit mobile version