Nejoblíbenější vánoční koledy, které si můžete doma zahrát a zazpívat. Určitě je znáte všechny.

K vánočním svátkům i celému adventnímu období zpívání a poslouchání koled už neodmyslitelně patří. Dokážou zahřát u srdíčka i toho největšího morouse a ani Grinch by jim neodolal. Máte doma kytaru a každý rok se vymlouváte, že na ni nic nemůžete zahrát, protože nemáte akordy? Zkuste to letos změnit.

Koleda a kde se vzala

Slovo koleda jako takové označuje původně píseň, kterou děti zpívají během velkých křesťanských svátků. Obcházejí jednotlivé domy a zpívají koledy, aby si vykoledovaly nějakou výslužku a do daného domu přinesly štěstí. Tento zvyk ovšem do dnešních dob přetrval jen v některých malých vesnicích. Koledy se dnes tak spíše zpívají pro radost, pro navození pravé vánoční atmosféry a mají symbolizovat příchod našich nejkrásnějších svátků v roce. Vánoční koledy na kytaru jako Štědrej večer nastal nebo Rolničky si letos zkuste pod stromečkem zazpívat i vy.

Co je v koledách obsaženo

Není to jen melodie, ale také samotný text koled, který nás zasáhne hluboko v srdci. Původně se koledy zpívaly převážně v chrámech a kostelech, takže jejich podtext byl hluboce náboženský. Později se začaly objevovat lidovější písně, díky kterým si lidé připomínali krásu Štědrého dne a celých Vánoc. V textech koled často nacházíme radostná slova, přání zdraví, štěstí a klidu ale také vzpomínky a smutek nad ztrátou blízkých, kteří s námi už Vánoce oslavit nemohou.

Jaké máte nejraději vy?

Vánoční koledy na kytaru si letos zkuste zahrát pod stromečkem i vy. Uvidíte, že i vaše svátky budou o něco hezčí a možná se z toho stane i vaše nová vánoční tradice. Pokud si přeci jen na hraní a zpívání netroufáte, koledy si alespoň poslechněte. Je jedno, zda dáváte přednost moderním vánočním písním, nebo máte raději ty klasické. Takové mají často velmi silné melodie a jsou často založené na středověkých sborových vzorech.

Kterou koledu máte nejraději?

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *