Kdy dítěti koupit odrážedlo?

Dřív, než se nadějete, z vašeho miminka už je malý roubíř, který chvíli neposedí. Tak jako to bylo s naším Péťou. V kočárku ho to přestalo bavit velmi brzo, a když mu byl rok a půl, začal se vydávat do světa sám na vlastní pěst. Pak manžel přišel se skvělým nápadem, koupíme Péťovi odrážedlo. V první chvíli jsem si říkala, no jo, mužskej se zbláznil. Vždyť Péťovi nejsou ještě ani dva roky a já mám co dělat, abych ho zastavila, když se vydá na průzkum po kolenou, natož po kolečkách. Pak jsem se nad tím ale zamyslela a říkala jsem si, kdy jindy je vhodnější doba na odrážedlo než teď? A začala jsem pátrat potom, jaké odrážedlo je pro dvouleté dítě nejlepší.

Odrážedlo naučí děti rovnováze

 

Jeden z důvodů, proč byste určitě dítě neměli připravit o radost z jeho prvního jednostopového vozidla, je fakt, že odrážedlo prcka rychle naučí stabilitě a koordinaci. Tím spíš výběr odrážedla pro nejmenší nepodceňujte. Jak jsem zjistila, je několik zásadních kritérií, které musí nový stroj splňovat. Zapomeňte na červené plastové motorky a traktůrky, odrážedlo pro děti je příprava na kolo.

Rám a materiál odrážedla

 

Nebudeme chodit kolem horké kaše a vezmeme to hezky od toho nejdůležitějšího. Materiál, z jehož je dětské odrážedlo vyrobeno, logicky určuje i hmotnost. Doporučuji odrážedlo ze slitiny hliníku (duralu) nebo hliníku. I přestože na trhu objevíte dřevěná i plastová odrážedla, dejte přednost kovu, víc vydrží a lépe se opravuje. Zajímat by vás mělo i spojení řídítek s rámem. Vybírejte odrážedlo, které má řídítka uchycená hlavovým složením. Jen tak zajistíte dítěti plynulou jízdu i do zatáček.

Jak vybrat velikost odrážedla?

 

Asi nejjednodušší způsob, jak zjistit vhodnou velikost odrážedla pro děti, je vzít na nákupy dítě s sebou. Vaše ratolest musí ťapkami dosáhnout na zem, a to úplně, takže celou ploškou nohy, aby byl smysl odrážedla splněn. Druhá, samozřejmě daleko lepší možnost je, že pořídíte odrážedlo, které má nastavitelné sedátko i řídítka. V obchodě si vyberete odrážedlo podle zásadních parametrů, které jsme si zmínili výše. Ohledně výšky a věku pak už musíte důvěřovat údajům, jenž na balení uvádí výrobce. Ale díky nastavitelnosti sedátka i řídítek udrží odrážedlo chvíli krok s vaším rychlerostoucím drobečkem.

A co brzdy a pneumatiky?

 

Správně vystrašená matka se jistě nejvíce bojí toho, že to ten její kouzelník neubrzdí a někde se pěkně rozmázne. Bohužel i to se určitě stane. Není den, který by náš Péťa přežil bez zranění. Někdy ho podezírám, že to dělá naschvál, jen aby dostal náplast se zvířátkem. Všem neurotickým i méně neurotickým matkám vřele doporučuji odrážedlo se zadní brzdou. Alespoň u nás se osvědčila. Péťa o ní ví, a ačkoli ji máčkám spíš já silou myšlenky a spalujícím pohledem, v rámci jakéhosi pudu sebezáchovy ji zmáčkne v pravou chvíli i on. Brzdu si můžete časem i dokoupit a namontovat dle své libosti.

V případě pneumatik obchodníci nabízí dvě verze – nafukovací a nenafukovací. Za mě určitě vítězí nafukovací, opět se s nimi celkově lépe manipuluje (opravy atd.), a zároveň dobře pruží.

Asi bych to shrnula jednoduše. Když odrážedlo, tak takové, které se blíží skutečnému kolu a je vyrobeno na míru dítěti.

 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *