Boby nebo sáňky? Co vybrat a proč?

Ke sněhu neodmyslitelně patří i radost dětí z toho, že se na bílé pokrývce dá si hrát. Kromě klasických sáněk existují i moderní boby. Co je vhodnější a proč?

Jaké jsou výhody a nevýhody sáněk

Stěžejní pro výběr saní či bobů je jejich využití a také to, kdo je bude chtít využívat. Saně obecně charakterizuje vyšší nosnost. Uvezou i dospělého. Nosnost se může pohybovat až do 140 kg. Konstrukce tak udrží i několik dětí.

Díky bytelnější konstrukci lze navíc obecně říci, že sáně jsou dlouhodobá investice, která vám vydrží déle. Jedná se ostatně o tradiční „povoz“ na sníh, který přetrvává generace a současní rodiče si je jistě velmi dobře pamatují ze svého vlastního dětství.

Masivní konstrukce s sebou u sáněk nese jednu podstatnou nevýhodu: Jsou poměrně těžké a dětem se tak s nimi bude obtížně manipulovat.

Částečně tento nedostatek klasických dřevěných sáněk řeší jejich plastové či kovové protějšky. Jsou subtilnější a lehčí. Plastové saně jsou však významně méně odolné.

Sáňky mají zásadní výhodu v tom, že poskytují oporu díky zádové opěrce. Mohou na nich sedět i malé děti, které ještě nedokážou sedět samy. Není však ale příliš reálné počítat s tím, že malé dítě by zvládlo jejich ovládání bez pomoci dospělého.

Počítat musíte také s tím, že za sáňky jednoznačně vydáte více peněz. A jakmile zima skončí, musíte je někam smysluplně uskladnit. Což může být docela náročná disciplína zejména v malých bytech.

Proč pořídit dětem boby

Boby jsou takovým pokračovatelem sáněk. Dnes už jsou velmi dobře etablovaném, známé na trhu jsou například boby Champion.

Boby ocení děti zejména tehdy, když je budou tahat do kopce. Půjde jim to zkrátka mnohem lépe. Kvůli usnadnění manipulace se k bobům dodává i tažný popruh.

Většina bobů, a i některé sáňky jsou vybaveny brzdami, jež jsou určeny k regulaci rychlosti. Snazší ovládání poskytují boby s volantem. Jsou však určeny spíše pro větší děti, zvládnou je zhruba tříleté a starší.

Povětšinou se dětské boby vyrábějí z plastu. Musíte tak počítat s tím, že jejich konstrukce není příliš odolná, děti je rychle zničí. O něco odolnější alternativou jsou boby kovové. Ty jsou ale také dražší.

Podobně jsou na trhu dostupné i nafukovací verze. Jsou skladné i pohodlné, zároveň však trpí značnou náchylností na mechanické poškození.

Průměrná nosnost bobů bývá do 50 kg. Je tak zřetelné, že dospělého člověka určitě neuvezou. Zejména pro menší děti je vhodné vybrat boby tak, aby bylo sedátko dobře izolované. Nejčastěji se používá pěna nebo guma. Dítě tak nesedí přímo na zemi a nenastydne.

Rodiče jistě ocení i to, že boby jsou znatelně menším zásahem do rozpočtu. Pořídíte je v řádech několika set korun. Děti uvítají, že si mohou vybrat z poměrně širokého spektra designových variant.

 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *